PDF Drukuj

 


Świat stawia czoła pandemii koronawirusa. Zamknięte szkoły, przedszkola, biblioteki, centra handlowe, kina i restauracje. Koronawirus odebrał nam życie, do którego przywykliśmy. Nawet osoby, które na co dzień nie odczuwają nadmiarowo lęku, w obecnej sytuacji doświadczają go bardzo wyraźnie. Czy nasz lęk jest adekwatny do zagrożenia i co zrobić, by go nie wyolbrzymiać? Jakie konsekwencje dla zdrowia i relacji z bliskimi osobami ma przedłużający się strach związany z możliwością zakażenia?


Odwiedź proponowane poniżej strony internetowe


https://www.swps.pl/strefa-psyche/cykl-tematyczny-koronawirus

 

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

 

 

Atle Dyregrov
Professor, Dr. philos
Specialist in clinical psychology,
Clinic for crisis psychology, Bergen, Norway
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Coraz więcej osób jest zobowiązanych do pozostawania w kwarantannie domowej lub w izolacji z możliwą lub potwierdzoną infekcją koronowirusa. Wielu jest zaniepokojonych tym, czy zainfekowali innych, czy sami zostali zainfekowani. Badania psychologicznych konsekwencji takich kwarantann wykazują znaczne negatywne konsekwencje w postaci strachu, gniewu, natrętnych myśli itp. (Brooks i współpracownicy, 2020). Czynnikami stresowymi w tej sytuacji są nuda, nieodpowiednie informacje, problemy z dostępem do artykułów gospodarstwa domowego, straty finansowe i piętno.
Kwarantanna pomaga innym. Pomagasz zmniejszyć możliwość zachorowania innych. Wykazujesz zbiorową odpowiedzialność społeczną poprzez swoje altruistyczne działania. Jeśli tak myślisz, będziesz w stanie zachować szacunek do siebie i zapobiegać piętnowaniu. Po zakończeniu okresu kwarantanny inni ludzie powinni o tym pamiętać i nie trzymać się z daleka od tych, którzy wykonali ten obowiązek.

Bądź aktywny, ustalaj procedury. Działania, rutyna i struktura nadają dniu kształt i przewidywalność oraz zniechęcają do bezradności. W niepewnej sytuacji zapewnia to stabilność i bezpieczeństwo. Ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, posiłki w regularnych porach i inne regularne czynności przyczyniają się do porządku i struktury w nowej i niejasnej sytuacji.

Media społecznościowe pozwalają czatować i widzieć innych za pośrednictwem Facebooka, Skype'a i innych mediów społecznościowych. Ten kontakt społeczny staje się szczególnie ważny podczas kwarantanny. "Pozostać w kontakcie"! Upewnij się, że jest to stały punkt w twoim codziennym harmonogramie.

Możesz wybrać czas na swoje zmartwienie. Zrób miejsce na określony czas (10-20 minut), w którym możesz się martwić, ile chcesz. Kiedy pojawiają się zmartwienia poza tym czasem, możesz powiedzieć sobie: „Jest to coś, o czym warto pomyśleć w czasie mojego zmartwienia, nie teraz”. Jeśli będzie to powtarzane wystarczająco często, ten proces myślowy stanie się automatyczny. Nie planuj zmartwień późno w nocy. Jeśli pojawią się zmartwienia, nie denerwuj się, po prostu powtórz, że pomyślisz o nich w swoim czasie zmartwień.

Wystarczy kilka aktualizacji wiadomości dziennie. Wiemy od tych, którzy doświadczają tragedii, że zbytnie spędzanie czasu na oglądaniu lub czytaniu wiadomości wpływa na nich negatywnie. Jeśli będziesz chronić się przed ciągłym sprawdzaniem mediów pod kątem wiadomości o wirusie, łatwiej ci będzie zachować spokój. Wystarczy regularna codzienna aktualizacja z wiarygodnego źródła.