PDF Drukuj

 

 • Warto wiedzieć:

 • Jak możemy pomóc dziecku i sobie w czasie zdalnej edukacji?

  • zaplanuj z dzieckiem w jakich godzinach ono się uczy  (wskazane by były to godziny lekcji szkolnych i/lub  popołudniowe - mózg najlepiej funkcjonuje w godzinach 6.30-12.30)
  • podziel jego pracę na taką, którą może wykonać samodzielnie, a Ty ją sprawdzisz w późniejszych godzinach i taką część pracy, do wykonania której dziecko będzie potrzebować Twojej pomocy
  • zaczynamy od czegoś łatwego, ponieważ jest nam potrzebny sukces żeby mieć motywację do pracy.
  • ustal kiedy dziecko może zrobić przerwy w trakcie nauki  (wskazane przerwy po 45 min. pracy i po zakończeniu zadania, przerwy na początku powinny być krótkie 5 - 10 min., wraz ze wzrostem ilości zadań - dłuższe 15-20  min.; należy przypomnieć dziecku by przed rozpoczęciem pracy skorzystało z toalety, napoiło się i zjadło - nie ma wykonywania tych czynności w trakcie pracy)
  • zaplanuj z dzieckiem co ma zrobić w danym dniu:
  1. z jakich przedmiotów,
  2. jakie zadania z danego przedmiotu (można wykonywać zadania z przedmiotów zgodnie z planem lekcji lub podzielić zadania z przedmiotów na każdy dzień, np. dziś matematyka, biologia i polski, jutro chemia, fizyka itp.)
  • przejrzyj z dzieckiem  i omów z nim treść zadań - musisz mieć pewność, że dziecko rozumie co ma zrobić (w innym przypadku będzie siedzieć nad zadaniem w nieskończoność lub zajmować się czymś innym)
  • zwróć uwagę na miejsce pracy dziecka (tak jak w szkole - wyłączony i schowany telefon, na biurku tylko potrzebne rzeczy i przybory oraz książki i zeszyty z przerabianego aktualnie przedmiotu)
  • tam gdzie to możliwe, po omówieniu z dzieckiem zadania, poproś je by zrobiło to zadanie a Ty sprawdź wynik (w czasie samodzielnej pracy dziecka możesz wykonać część swojej pracy)
  • umów się z dzieckiem że w czasie wykonywania konkretnego zadania nie odrywa się od pracy, nie podejmuje rozmów niezwiązanych z zadaniem, nie wykonuje innych czynności (typu jedzenie, picie, toaleta)
  • pracujemy etapami, do momentu, kiedy dziecko potrafi się skoncentrować. W momencie, gdy przestaje pracować, robimy kilkuminutową przerwę.
  • okaż dziecku zrozumienie - jemu i Tobie może być trudno w tej nowej sytuacji - czyli róbcie tyle ile jesteście w stanie, w razie problemów z realizacją materiału - bądźcie w kontakcie z nauczycielami, nie obwiniajcie się za to, nie krytykujcie się, w zamian - doceniajcie się za każdą wykonaną pracę
  • na miarę możliwości, razem oglądajcie filmy edukacyjne które przesyłają nauczyciele, zaglądajcie na  gov.pl/zdalnelekcje (pod tym adresem znajdziecie propozycje materiałów do nauki z każdego tematu udostępnione przez MEN)
  • materiał wymagający pamięciowego utrwalenia
  1. notujcie w formie mapy myśli - tzw. notatki nielinearnej (bierzecie czystą kartkę i kolorowe  pisaki/kredki; za pomocą haseł - słów zapisujecie różnymi  kolorami najważniejsze informacje dotyczące przerabianego tematu)
  2. stosujcie mnemotechniki, które ułatwiają zapamiętywanie
  3. powtarzajcie najlepiej codziennie część materiału (systematyczne powtarzanie utrwala materiał)
  • jeśli dziecko ma trudności w czytaniu, pomóż w mu w odczytaniu treści, sprawdź czy prawidłowo zrozumiało treść
  • jeśli masz możliwość pracy zdalnej w obecności twojego dziecka, spróbuj. Może to też będzie w jakimś stopniu pomocne (na bieżąco jesteś wtedy w stanie monitorować pracę dziecka , w razie potrzeby, kierować jego uwagą)
  • buduj i motywuj dziecko do pracy (często chwal, nazywaj i głośno mów co zrobiło w danym dniu, że starało się, próbowało, itp.).
  • zadbaj o ograniczenie bodźców rozpraszających podczas odrabiania zadań domowych (np. wyłączyć radio, „czyste biurko”).
  • w procesie nabywania wiedzy wykorzystywanie jednocześnie percepcji wzrokowej jak i słuchowej tzw. kodowania polisensorycznego

  ​​​​​​​

  Opracowały:

  mgr Aleksandra Chabior - psycholog

  mgr Dagmara Roner - pedagog

 

 

Zapewnianie zdalnego wsparcia psychologicznego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej

w Katowicach


1. W Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Katowicach będzie można nawiązać zdalny kontakt telefonicznie oraz mailowo:  telefony stacjonarne: 32 251 15 99

tel./fax 32 257 14 82 telefon komórkowy: 669 777 008 z możliwością kontaktu przez komunikator WhatsApp i video  email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dyżury psychologów w godzinach 8:00 – 19:00.

2. W Centrum Poradnictwa Specjalistycznego Metodyki i Strategii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zdalny kontakt telefoniczny: telefony komórkowe:

572 333 751 oraz 725 150 086 oba telefony z możliwością kontaktu przez komunikator WhatsApp i video

Dyżury psychologów w godzinach 8:00 – 17:30.

3.  Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej zdalny kontakt telefoniczny: telefon komórkowy: 513 426 177 z możliwością kontaktu przez komunikator

WhatsApp i video  Dyżury psychologów w godzinach 7:30 – 15:30.

 

Zachęcamy do odwiedzenia proponowanych poniżej stron internetowych

 

Bajki, które tłumaczą trudne słowa, np. co to jest pandemia, kwarantanna i inne:

Watch_-_Odkryj.mp4

 

https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf

 

http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf


Poradnik dla rodziców:

 

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-vademecum-rodzica

 


W załączniku poniżej znajduje się prezentacja dla młodzieży: Jak efektywnie gospodarować czasem w domu?

 

W załączniku poniżej znajduje się poradnik-prezentacja dla rodziców: Jak pomóc sobie i dzieciom w okresie epidemii?